გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ვექტორების
კომპლანარულობა. მოქმედებები
ვექტორებზე.
|
სწავლების საფეხური
|
XI კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში 25
მოსწავლეა.
განსაკუთრებული საჭიროებების
მქონე მოსწავლე არ არის.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
სამი ვექტორის კომპლანარულობის განსაზღვრით, სივრცულ ფიგურათა თვისებების კვლევის გამოცდილების შეძენა.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
კომპლანარულობის აუცილებელი
და საკმარისი პირობის დადგენა, მისი გამოყენება. მიღებული ცოდნის ამოცანების ამოხსნისას გამოყენების უნარ-ჩვევების გამომუშავება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე ახდენს ვექტორის სიგრძისა და მიმართულების, ვექტორებძე ოპერაციების და მათი თვისებების გეომეტრიულ და ფიზიკურ ინტერპრეტაციას;
იყენებს ვექტორებს გეომეტრიული დებულებების დასამტკიცებლად და ზომების დასადგენად სიბრტყეზე;
იყენებს კოორდინატებს ვექტორებისა და ვექტორებზე ოპერაციების გამოსახვისას.
|
წინასწარი ცოდნა
|
ვექტორის კოორდინატებით გამოსახვის უნარი.
ვექტორებზე
ოპერაციების
შესრულების
უნარი.
ორ ვექტორს შორის კუთხის გამოთვლის უნარი.
ორი ვექტორის კოლინეარულობის პირობა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
საკონტროლო
კითხვებზე
პასუხი.
წერითი სამუშაო: სავარჯიშო სადაც შესასრულებელია რამდენიმე მსგავსი პუნქტი. მაგალითად N9.
3.
მსჯელობა:
განვიხილავთ
დებულებებს,
რომლებსაც
მიღებული ცოდნის საფუძველზე ვასაბუთებთ.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
ტექსტები გამოყენებული მაქვს გოგიშვილი, ვეფხვაძის სახელმძღვანელოდან.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
მოსწავლეთა
ინტერესის
გამოწვევას
მოვახერხებ
შემდეგი წინადადებით: ჩვენს მიერ აქამდე განხილული ვექტორები , როგორც წესი ერთ სიბრტყეზე მდებარე მიმართული მონაკვეთებით იყო წარმოდგენილი. მაგრამ, ხშირ შემთხვევაში, მაგალითად: ელექტრული და მაგნიტური მოვლენის აღწერისას არსებული ვექტორული სიდიდეების მხოლოდ ერთ სიბრტუესთან დაკავშირება შეუძლებელია.(5-7წთ)
წინარე ცოდნის გააქტიურებას მოვახდენ კითხვების საშუალებით. (5-10 წთ)
სლაიცოდნის
კონსტრუირების გაიოლებისთვის გამოვიყენებ
დებს და თანმიმდევრულ მსჯელობას.(10-12წთ)
|
კრიტერიუმი
|
მინიმალური
|
საშუალოზე დაბალი
|
საშუალოზე მაღალი
|
მაქსიმალური
|
კრიტერიუმი 1
|
ვერ პასუხობს კითხვებს, ვერ ალაგებს შინაარსს.
|
ჩემი აქტიური დახმარებით მოახერხა პასუხი
|
ზოგადად შეესაბამება მისი პასუხი,
მაგრამ
უშვებს
არა
შინაარსობრივ
შეცდომებს.
|
ზუსტად აყალიბებს კითხვაზე პასუხს
|
კრიტერიუმი 2
|
არ შეესაბამება შინაარსს მისი მოქმედება.
|
ზოგიერთი შეასრულა სწორად
|
სწორად ასრულებს თუმცა სჭირდება ჩანაწერებისთვის მითითებები
|
სავარჯიშოს ყველა საკითხს სწორად ასრულებს.
|
კრიტერიუმი 3
|
ვერ გაიაზრებს დასმულ ამოცანას
|
ჩემი ან ამხანაგის დახმარებით ზოგიერთი რამ
სწორად
შეასრულა.
|
შეძლო სწორად მსჯელობა მაგრამ დასჭირდა მითითებები.
|
მსჯელობს სწორად და თანმიმდევრობით.
|
No comments:
Post a Comment